מלון חופית
חופית
מלון בשבי ציון
מלון חופית - שבי ציון
Name
מלון חופית > מוזיאונים ואתרי הנצחה


מוזיאונים ואתרי הנצחה

מוזיאונים

המוזיאון הפתוח בתפן
התעשיין סטף ורטהימר הקים ב-1985 את גן התעשייה הראשון בארץ כאן, בנוף ההררי של הגליל המערבי, מתוך מגמה לשקף את חזונו כי היצירתיות מתבטאת בתעשייה ובתרבות, באמנות ובחינוך גם יחד. "ציונות מדרגה שלישית" - כך כינה ורטהיימר את חזונו - השלב שבו הציונות מושתתת על עצמאות כלכלית, המבוססת על יצור ויצוא, בהמשך לשני שלביה המוקדמים של הציונות - התיישבות וביטחון. הצלחתו של גן התעשייה הזה הביאה לפיתוח שלושה גני תעשייה נוספים בתל-חי, בדלתון ובלבון בגליל העליון, ובעומר ליד באר שבע. 
גן התעשייה תפן, המרוחק כחמש דקות נסיעה מהישוב היוקרתי כפר ורדים, משתרע על שטח של 120 דונמים מטופחים ובהם מדשאות רחבות ידיים ועשרות פסלי-חוץ. הוא מציע אטרקציות לכל מבקר. פועלות בו חברות רבות העוסקות ביצוא תעשייתי, לצד מרכז מבקרים, בית ספר וארבעה מוזיאונים:
* מוזיאון אומנות התעשייה: מציג אבני-דרך בהתפתחות מכשירי ומכונות החיתוך, מהעידן הפרהיסטורי ועד למכונות ולכלים של ימינו, המאפשרים יצור זול ומתוחכם. הוא עוקב אחר ההתפתחות הטכנולוגית של המתכת ועיבוד השבבים במהלך המאה ה-20 - ן תצוגות של מחרטות, מקדחות ומשורי חיתוך למתכת, מכונת שכפול, מכבש ליצירת לוחות מתכת, ומיגוון מכונות אחרות. תערוכה אינטראקטיבית, "זרעים של פלסטיק", מציעה פס יצור לגילאי 10 ומעלה (בתיאום מראש).
מוזיאון לתרבות הייקית: מנציח את פעילתם של יהודי גרמניה ומהגרי מרכז אירופה והשפעתם על היישוב היהודי בארץ ישראל ועל הקמת המדינה. במוזיאון שש מצגות אינטראקטיביות בנושאי התיישבות, כלכלה, תעשייה ומסחר, ארכיטקטורה, רפואה, משפט ואמנויות הבמה.
* אוסף המכוניות הישנות: מיגוון מכוניות שיוצרו במהלך המאה ה-20, מאוספו של התעשיין איתן ורטהיימר. בין אלה: דגמים אמריקניים ואירופאיים משנות ה-30 ועד לשנות ה-90, לצד מכונית ישראלית אחת, ה"סברה", שיוצרה בשנות ה-60. חלקו השני של האוסף מוצג במוזיאון הפתוח בעומר.
גלריה לאמנות: מעלה תערוכות מתחלפות מיצירותיהם של פסלים, ציירים ואמני מיצג ישראליים צעירים וותיקים. במקום גם חנות אמנות וקפיטריה.

גן הפסלים: כולל כמאה יצירות אמנות, המשתלבות היטב בסביבה הטבעית. בין אלה יצירות שהוכנו במיוחד למקום, לצד יצירות של אמנים מפורסמים שנתרמו לגן.

עוד במתחם: חנויות המפעל של "סבתא ג'מילה" ושל אנדריאס מאייר.

יש אפשרות לרכישת מנוי משולב של המוזיאונים הפתוחים בגני התעשייה תפן, תל חי ועומר, המקנה כניסה חופשית, הזמנה ל-פתיחת תערוכות והנחות לארועים. פרטים בטל'

שעות פתיחה: א'-ה' 09:00-17:00, ימי ו' סגור (פרט לחופשות וחגים), שבת וחג 10:00-17:00.
טל': בימי חול - 04-9109611/609, בשבת - 
איך מגיעים: כביש 854, בין כרמיאל למעלות.

מוזיאון

בית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות ע"ש יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד הוא מוזיאון להנצחת השואה והגבורה היהודית השוכן בקיבוץ לוחמי הגטאות. המוזיאון נוסד ב-1949 ובכך היה, למעשה, למוזיאון השואה הראשון בעולם. המקום נוסד על ידי קהילה של ניצולי השואה, לוחמי גטו ורשה - מוזיאון השואה היחיד בעולם שהוקם בידי הניצולים עצמם - חלקם יוצאי המחתרות בגטאות ויוצאי יחידות פרטיזנים. הוא מתמקד במרד, בהתנגדות ובגבורה בתקופת השואה ובתקומת העם היהודי בארצו לאחריה. למבקרים בו הוא מציע חוויה ייחודית, שמתרוממת מעל לעצמת השכול והאימה של השואה, ממחישה את עוצמתו של האדם ומתארת את יכולתו להתרומם לעבר התחדשות החיים היהודיים במדינת ישראל.
תערוכות המקום מספרות את סיפורו של העם היהודי במאה העשרים בכלל ובימי מלחמת העולם השנייה והשואה בפרט. במרכז הסיפור וההנצחה עומד האדם, חיי היהודים בארצות אירופה, ביטויי ההתנגדות היהודית לגווניה, מרד היהודים בגטאות ובמחנות ולחימת היהודים ביחידות הפרטיזנים ובצבאות בעלות הברית. אגף חדש, ובו אולם יזכור, מארח תערוכות מרשימות. 
תצוגות חדשניות באמצעים דיגיטליים המאפשרים צפייה וקריאה באלפי תצלומים, פריטים ותעודות, יצירות אמנות וסרטים. כמו כן יש בו בית עדות ותצפית נוף מרשימה של 360 מעלות על אזור הגליל המערבי כולו. מוזיאון "יד לילד" מציג באופן ייחודי את סיפורי הצלתם ואת תושייתם של ילדים ובני נוער יהודיים בשואה. גלריית האמנות על שם מרים נוביץ' היא השנייה בגודלה בעולם מתקופת השואה, ולצידה גלריה וסטודיו של האמן משה קופפרמן, חתן פרס ישראל 2000.
במקום פועלת קפיטריה ומסביב - מדשאות ירוקות ומרווחות.
אורחי המוזיאון יכולים ליהנות מהטבות מיוחדות - כרטיסי אתרים משולבים: ראש הנקרה, איה נטורל, עכו העתיקה, ועוד.
המוזיאון שוכן לצד האקוודוקט העתיק מהתקופה העותומאנית וכולל אמפיתיאטרון, בו מתקיימת מדי שנה עצרת הזיכרון והמרד שיזמו מורדי גטו ורשה ומקימי קיבוץ לוחמי הגטאות ואשר קיבעה בפועל את מועד יום השואה הכללי במדינת ישראל.

שעות פתיחה:
ימים א'-ה' - 9:00-16:00, שישי - 9:00-13:00, סיורים מודרכים בשעות 10:00, 12:00.
שבת - שני המוזיאונים סגורים.
המוזיאון פתוח לפעילויות ייחודיות בחגים ומועדים. נא לודא טלפונית מראש.
טל. איך מגיעים: כביש 4, בין עכו לנהריה

מורדי הגטאות

אתרי הנצחה

האנדרטה לנופלי גשר אכזיב (יד לי"ד)
ב-10 ביוני 1946, י"ז סיוון תש"ח, יצא כוח משימה של הגדוד הראשון של הפלמ"ח, אשר מנה ארבעים איש, לפוצץ את שני הגשרים העוברים מעל נחל אכזיב - גשר הרכבת וגשר הכביש. הפעולה היתה חלק ממה שכונה "ליל הגשרים", שבו פוצצו כוחות הפלמ"ח 11 גשרים במחאה על מדיניות המנדט לבלום את כניסת פליטי השואה היהודים לארץ ישראל. על פי התוכנית היה הכוח, בפיקודו של נחמיה שיין, אמור לפוצץ תחילה את גשר א-זיב שעליו עברה מסילת הברזל המנדטורית מחיפה לביירות (דרך ראש הנקרה), ששימשה את הכוחות הבריטיים להעברת חיילים, ציוד לחימה ואספקה. לרוע המזל, הכוח זוהה על ידי שומרי הגשר, שפתחו עליו באש. כבר במטח הראשון נפצע אנושות, ולאחר מכן מת מפצעיו, יחיעם וייץ. כדור שנורה לעבר הכוח פגע במטען הנפץ שהוצמד לגשר וגרם לפיצוצו, ואגב כך למותם של 13 מהלוחמים, ביניהם שיין. בהמשך לאסון נסוג הכוח, שהיה אמור לפוצץ גם את גשר א-זיב עליו עבר כביש החוף, מבלי שהמשימה תבוצע. 
כוח המשימה חזר למצובה, ממנה יצא לפעולה, כשהוא נושא את גופת וייץ ועוד כמה פצועים. כדי לטשטש את עקבות הכוח המשיכו חלק מהלוחמים לחניתה. למחרת היום, ב"שבת השחורה", כשהבריטים פתחו במצוד נרחב ברחבי הארץ, בין היתר ביישובים הסמוכים לגשרים שפוצצו, נלקחו הלוחמים מחניתה למערת מסתור. זו הפכה במשך השנים מוקד עלייה לרגל של תלמידים וחובבי טיולים. עם יציאת צה"ל מלבנון וסימון תוואי הגבול החדש - נותרה המערה מחוץ לגדר וכיום לא ניתן לבקר בה.
אנשי חברה קדישא יצאו מחיפה לחפש את גופות הנופלים ומצאו רק שרידי איברים שלא ניתן היה לזהותם. אלה הובאו לקבורה בחשאי בחיפה, ללא ידיעת משפחות הנופלים. רק ביום השנה ה-22 לנפילתם, י"ז סיוון תשכ"ח (1968), הובאו למנוחת עולמים בטקס ממלכתי רב משתתפים ליד האנדרטה שהוקמה לזכרם בסמוך לגשרים.
במשך שנים ליוו את פרשתם מותם של הארבעה-עשר שמועות שונות לגבי נסיבות נפילתם וגורלם. שוש בן חמו, חברת קיבוץ לוחמי הגטאות, נרתמה למשימת הנצחת הפעולה ותיעודה. בתוך כך התברר שישנו קבר נוסף בבית העלמין של מצובה, שעל מצבתו נחקק "חיילים אלמונים". ביוזמתה נפתח הקבר ותכולתו הועברה לקבר האחים באכזיב. 
האתר מעוצב ככיכר שבמרכזה מבנה אבן ועליו שמות הנופלים ופסוקים נוספים לזיכרם. מסביב לכיכר - 14 "כריות" ועליהן שמות הנספים, כרית לכל נופל. הקק"ל הכשירה לפני מספר שנים דרך גישה עורפית מקיבוץ גשר הזיו, המובילה לפארק הנצחה שבו פינות ישיבה (חניון יד לי"ד). מהאתר ניתן לראות את מסילת הברזל העושה דרכה לכיוון ראש הנקרה (שם נחסם המעבר שלה בתוך הניקבה אל לבנון על ידי הכוחות הישראלים, מחשש לחדירת חיילים לבנוניים לישראל במלחמת העצמאות).
מעבר לכביש, על שפת הים, ניתן לראות את אנדרטת ההעפלה, שנקבעה כאן לזכר המעפילים היהודים שהגיעו מאירופה אך נבלמו בשערי הארץ על ידי הבריטים.
קיבוץ יחיעם המצוי לא רחוק מכאן קרוי על שמו של יחיעם וייץ. 
מרכזי עדות

מרכז מורשת תימן
מרכז לשימור מורשת תימן, שבו ניתן ללמוד על מורשת העדה. הפעילות מועברת ע"י דמויות אותנטיות. בפינת הבישול  תלמדו להכיר את המטבח התימני, מאכליו וכליו. עוד תמצאו במקום הסברים על השירה והריקוד התימניים, תלמדו את צעדי הריקוד התימני וסגנונות השירים השונים. בפינת לימוד התורה תיכנסו לחדרו של ה"מורי" בלבוש תימני ותלמדו מטעמי המקרא. משך הפעילות: כ–4 שעות.

הקהילה האתיופית – כליל
סדנא על עולמן של הנשים האתיופיות "ביתא ישראל", תיאור חיי הכפר היהודי, עבודת הקדרות, כלי בית, מוצרי יודאיקה, הרצאה מרתקת וכיבוד קל. משך הפעילות: כ–3 שעות.

מפעלי איה נטורל – בית ג'אן
אירוח על פי מיטב המסורת הדרוזית, עם כוס קפה או תה צמחים וכיבוד מסורתי קל. במקום תצפית נוף מרהיבה בטבע גלילי עם מטעים ראשוניים וטרסות עתיקות יומין. במהלך הסיור יינתן הסבר על שמנים צמחיים וייצור תמרוקים מסורתי ובסופו תתאפשר רכישת המוצרים במחיר מוזל של חנות המפעל.