מלון חופית
חופית
מלון בשבי ציון
מלון חופית - שבי ציון
Name
מלון חופית > קברי צדיקים


קברי צדיקים

מירון
 •  קבר רבי שמעון בר יוחאי: אתר התיירות הדתית השני בגודלו אחרי הכותל המערבי. בבניין הגדול בעל הכיפות, הצופה על הסביבה ההררית המרהיבה, קבור על פי המסורת הרשב"י, מי שהיה תלמידו של רבי עקיבא ומורהו של רבי יהודה הנשיא (חותם המשנה). הרשב"י, לו מיוחס ספר הזוהר - גדול ספרי הקבלה - שאותו קיבל לפי המסורת מפי אליהו הנביא, נחשב גם לראשון המקובלים. היות שהיה מתנגד נמרץ לשלטון הרומי, דנו אותו למיתה, אך הוא נמלט למערה ליד פקיעין בה ישב שלוש עשרה שנה עם בנו, אלעזר. הרשב"י נחשב גם למטהר הגליל - האגדה מספרת שבזמן שהמקום היה ל"גליל הגויים" הוא טיהר אותו וקידשו בהקימו עשרים וששה בתי כנסת, כמספר שם "הויה", להביא את השכינה לגליל. מהשמים סייעו בהצלחת מעשי ידיו. ומהמערה בפקיעין וממירון יצא אור לעולם, וכך הפך הגליל לארץ הרז והח"ן. החל מהמאה ה-16 החלו מקובלי צפת להנהיג את ההילולה על קברו ביום פטירתו - ל"ג בעומר - ומאז נחוג הארוע בעם רב מדי שנה. אלפי חרדים, שומרי מסורת וחילוניים, מהארץ ומחו"ל, מגיעים לכאן.
  באותו מבנה נמצא גם קבר בנו, רבי אלעזר.
  במהלך השנה מתקיימות כאן כמעט מידי שבת "שבתות התאחדות" של חצרות חסידיות רבות, בהן משתתף קהל של מאות ואלפי עולי רגל. נוסף להילולה המרכזית מתקיימות במקום הילולת משה רבנו ב-ז' באדר, הילולת רבי אלעזר ברבי שמעון, ועוד.

ליד קברו של רבי שמעון בר-יוחאי מצויים אתרים נוספים, אליהם עולים לרגל. בין השאר:

 • מערת הלל הזקן - נשיא הסנהדרין בן המאה ה-1 לפנה"ס קבור על פי המסורת במערה שבצלע ההר. במערה הגדולה והיפה חצובים כוכים רבים ובתוכם היו מונחים ארונות אבן גדולים. עץ גדול מכסה על פתח המערה. למערה מיוחסות סגולות רבות. בין היתר מייחסים סגולות למים שבאגן החלול שבמרכזה - המתפלל רוחץ את ידיו ומבקש מה שירצה.  
 • קבר שמאי הזקן - בקירבת מערתו של הלל נמצאת מערת הקבורה של בר-הפלוגתא העיקרי שלו, שמאי, בה קבורים על פי המסורת גם עשרים מתלמידיו וכמה מבני משפחתו. המערה מצויה בשביל העולה להר, לצד מאוזוליאום ושרידי בית כנסת עתיק. המקום מכונה גם חירבת שמע.
 • קבר רבי יוחנן הסנדלר - מצוי בקרבת בנין רבי שמעון בר-יוחאי. רבי יוחנן הסנדלר, תנא בן המאה השנייה, היה מתלמידי רבי עקיבא ואחד מאבותיו של הפרשן הגדול רש"י. מעל המצבה עמוד הדלקה, שבה מודלקת בשתיים בליל ל"ג בעומר מדורה. בצד המצבה מערה קטנה, שבה על פי המסורת נהג הרבי לעבד את העורות מהם תפר נעליים (ומכאן כינויו). אחד מתלמידי הרמב"ן מזכיר את האתר כבר משנת 1272. כן מוזכר המקום על ידי נוסעים אחרים מימי הביניים ואילך. נהוג לעלות לקברו בכ"ט בתמוז, יום פטירתו של רש"י.
 • קבר רבי יצחק נפחא: קברו של אמורא זה, ששימש כשמשו של האשב"י והיה מגדולי אמוראי ארץ ישראל, מצוי ליד שער החצר.
 • קבר רב המנונא סבא - מאנשי הסוד הקבליים. רחמים אופלטקה, בספר המסע שלו שהופיע בשנת תרל"ו (1876), מציין את קברו ליד מערת הלל, בצד הכביש לעכו, בקירבת אפיק נחל מירון, ליד המעיין.
 • קבר רב ייבא סבא - עוד אחד מאנשי הסוד. עדויות מימי הביניים מספרות כי הקבר - שהתגלה על ידי האר"י הקדוש - מצוי בבאר בצד הדרך למירון. מסורת מאוחרת יותר מצביע על אתר הסמוך לקברו של רבי שמעון בר יוחאי, במערה שלפני שער החצר מימין. 
 • מערת רבי יוסי בן קיסמא - קבר נכדו של הרשב"י נמצא בסמוך לקבר סבו באזור מושב מירון. ישנם עדויות החל מהמאה ה-13 של מבקרים שעלו על קברו וכך תארו אותו : "גל אבנים ואילן גדול של שקדים באמצע הגל". 
 • קבר רבי בנימין: האמורא בן הדור השלישי, תלמידם של רבי יוחנן ושל רבי אלעזר, קבור גם הוא במירון על פי המסורת.
 • מערת הכהנים - בקרבת מירון במרומי ההר מצויה מערה הנקראת מערת הכהנים. נראה שפה היה בית הקברות של הכהנים תושבי מירון הקדומה. מערב זו מצוינת בתיאור מסע של תלמיד של רבי חיים בן עטר בשנת תק"ב (1742).
 • כיסא אליהו - בנחל מירון העילי, לא הרחק מעין זבד ומחירבת שמע, מזדקר צוק סלע גבוה המשקיף על פני המרחבים ומכונה בשם "כיסא אליהו". על פי המסורת, אליהו יופיע תחילה בגליל ומכיסא זה עליו יישב הוא יבשר את בוא המשיח.

פקיעין
* מערת הרשב"י ורבי אלעזר: המערה שעל פי המסורת אליה נמלטו הרשב"י ובנו אלעזר מזעם הרומאים לאחר שנידונו למיתה ובה שהו במשך שלוש עשרה שנה. על פי האגדה, השניים ניזונו מערץ חרובים שצמח בפיתחה וממעיין שנבע לידה. על פי אגדה נוספת, כאן כתב הרשב"י את ספר הזוהר. במדרש קהלת רבה מובא הסיפור הבא: "רשב"י ורבי אלעזר בריה הוון טמירין במערתא דפקע י"ג שנין בשמדא" (רשב"י ובנו ר' אלעזר התחבאו במערת פקע שלוש עשרה שנים בימי השמד), אולם לא ברור האם פקיעין של היום היא אותה פקיעין שבה מצאו השניים מקלט. כך או כך, המקום מארח מבקרים רבים מדי שנה.

עמוקה
* קבר רבי יונתן בן עוזיאל: קברו של התנא, בן הדור הראשון לתנאים שחי לפני חורבן בית שני והיה גדול תלמידיו של הלל הזקן, מצוי ליד היישוב עמוקה. המקום מושך אליו המוני מבקרים המבקשים למצוא זיווג או פרי בטן, בריאות או פרנסה. מינהג העלייה לקבר זה החל, ככל הידוע, במאה ה-17, אם כי לא ברורה הסיבה (אחת הסברות - משום קריאה מוטעית של רש"י הכותב: "...שאין מוצאין אשה - פונין והולכים לשם והיא עמוקה"). העלייה לקבר מתרחשת כל ימות השנה, אם כי מקובל לעלות אליו בעיקר בראשי חודשים, באמצע החודש וב-כ"ו בסיוון, יום פטירתו.

קברי צדיקים

צפת
* קבר האר"י הקדוש: ר' יצחק לוריא בן שלמה, המכונה האר"י (ראשי תיבות של אשכנזי רבי יצחק, או האלוקי רבי יצחק, או אדוננו רבי יצחק) הקדוש, גדול מקובלי צפת במאה ה-16 והאיש שהותיר חותם בל יימחה במיסטיקה היהודית, קבור במקום בו הקים לעצמו תלמידים רבים ובו נפטר בגיל 38, ב-1572. ביום ההילולא שלו החל בה' באב, פוקדים רבבות יהודים מכל רחבי העולם את ציונו. לא הרחק מהציון נמצא המקווה של האר"י, שעל פי המסורת הטובל בו לא ייפטר מהעולם ללא תשובה.

קברי צדיקים2* קבר ר' יוסף קארו: מחברו של "שולחן ערוך" - ספר החוקים לאורח החיים היהודי - ומי שנחשב לאחד מגדולי הרבנים ופוסקי ישראל בכל הדורות, נמצא גם הוא בבית הקברות הישן בצפת.
* עוד קבורים בבית הקברות הישן: לאחר חורבן בית שני עבר מרכז לימוד התורה מירושלים לצפת ולאורך הדורות התיישבו בה מגדולי ההלכה ותורת הנסתר ובבית העלמין הישן בעיר קבורים על פי המסורת רבים מהם, ביניהם: דבורה הנביאה ושר צבאה ברק בן אבינועם, הנביא יואל, חנה ושבעת בניה (משום שכולם נהרגו על קידוש השם, מקובל מקום זה לתפילות במקרי עקרות), התנא בן הדור השני נחום איש גמזו, שני ראשי הסנהדרין שמעיה ואבטליון. ר' יהושע בן חנניה ור' פנחס בן יאיר (חתנו של הרשב"י, שאת קברו נוהגים להקיף שבע פעמים). לצד אלה קבורים בני הדורות המאוחרים יותר: ר' משה קורדבירו (מורו של האר"י בתורה הנגלית ומחבר ספר הקבלה "פרדס רימונים"), ר' שלמה אלקבץ (מחבר הפיוט הידוע 'לכה דודי' ומי שעל פי המסורת היה מורו של האר"י בתורת הנסתר), ר' שלמה מטראני, בנו של האר"י, משה, ואימו, ועוד.
איך מגיעים: כשנכנסים לצפת פונים ימינה בצומת הראשון, בפנייה הראשונה שוב ימינה, ובכביש המתעקל בירידה תלולה מגיעים עד פתח בית העלמין העתיק.

* בית רבי דוד ומשה: הרב דוד ומשה, מחשובי הצדיקים של מרוקו, חי במאה ה-10. קיום ההילולה שלו בישראל החל בשנת ה'תשל"ג (1973), לאחר שהתגלה בחלום לאברהם בן חיים, תושב צפת, והודיע לי כי עזב את מרוקו וביקש לעבור לגור בביתו. לאחר סדרה של חלומות משפחת בן חיים פינתה חדר בדירה, הקימה בה ארון קודש ובנתה את בית הכנסת "דוד ומשה". ההילולה השנתית מתקיימת בראש חודש חשוון, ומגיע אליה קהל של אלפים.

עוד קברי צדיקים באזור
* קבר מיכה הנביא:
כפר כאבול.
* קבר ר' אברהם אבן עזרא: כפר כאבול
* קבר ר' שמעון בן אלעזר: מושב שזור
* קבר ר' ישמעאל: מושב שזור
* קברי האמוראים אביי ורבא: כפר אבנית, בדרך לעמוקה, כק"מ לפני חוות "בת יער"
* קבר אבא שאול (תנא מתלמידי ר' עקיבא): בדרך לעמוקה, כק"מ לפני חוות "בת יער"
* קבר בניהו בן יהוידע: מגיבורי דוד המלך, דמות מיסטית בקבלה. קברו התגלה על פי המסורת ע"י האר"י. סמוך לקברי אביי ורבא., בדרך העולה מצומת צפת לכיוון עמוקה.
* קבר רב פפא (מהמפורסמים באמוראי בבל): בדרך לעמוקה